Maltepe Üniversitesi | Rektörümüzden
Maltepe Üniversitesi COVID-19

Rektörümüzden

Paylaş

Değerli Öğrencilerim,

Geçen yıl küresel salgın bağlamında  “Yeni normalleşme”  adı altında yapılan belirlemeler, olağandışı bir durum karşısında kişisel ve kurumsal olarak tavır takınmanın inceliklerini içeriyordu. Bu olağandışı durum, her birimize, her kurumumuza kendini gözden geçirme, kendini daha iyi tanıma, yenileme, şimdiyi ve geleceği daha iyi anlama fırsatını verdi. Birçok şeyi birlikte deneyimledik, öğrendik, başarmaya çalıştık.  Tümüyle kamu yönetimi, Üniversite olarak bağlı olduğumuz sistem, Yükseköğretim Kurulu tüm üniversitelere işbirlikli, paylaşımcı bir anlayış içinde rehberlik etti.  

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı geçen yıl “yeni normalleşme”yi öne çıkararak yayımladığı rehberi bu kez,  Küresel Salgında Eğitim Öğretim Süreçleri Uygulamaları Rehberi  adı altında (Ağustos 2021) güncelleyerek yeniden yayımladı. (https://www.yok.gov.tr/Documents/Yayinlar/Yayinlarimiz/2021/kuresel-salginda-egitim-ve-ogretim-sureclerine-yonelik-uygulamalar-kilavuzu-2021.pdf)  

Rehberde geçen yıl olduğu gibi, “Uzaktan Öğretim Uygulamaları”, “Uygulamalı Eğitimler”, “Ölçme ve Değerlendirme Uygulamaları”, “Yabancı Uyruklu Öğrenciler”, “Toplantılar, Kongreler ve Değişim Programları” başlıkları yer alıyor.

Maltepe Üniversitesi olarak, geçen yıl yayımlanan rehberin de yorumunu hızlıca yapmış; rehberde yer alanlarla, Üniversite olarak yaptıklarımızı karşılaştırmış ve yukarıda belirlenen başlıklar konusunda ne denli duyarlı olduğumuzu ortaya koymuştuk.

Geçen bir yıl içinde  çok daha güçlü bir şekilde şu çalışmaları yaptık:

 • Her şeyden önce yerleşkemizi YÖK-TSE kalite güvencesinde güvenilir bir mekân olarak, tüm eğitim-öğretim düzeyleri için düzenledik.  (https://www.maltepe.edu.tr/covid19/tr/-kuresel-salgin-baglaminda-guvenli-kampus--maltepe-universitesi)
 • Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bağlamında YÖK tarafından “Mekânda Erişebilirlik” ödülüne layık görüldük.   (https://engelsiz.yok.gov.tr/HaberBelgeleri/2021/02-2021-engelsiz-universite-odulleri/2021-engelsiz-universite-odulleri-odul-alanlar.pdf)
 • Yıllar öncesinden büyük bir öngörüyle başlattığımız uzaktan eğitim çalışmalarında, kurumsallaştırdığımız Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezimizle (https://www.maltepe.edu.tr/muzem kullandığımız Öğrenme Yönetim Sistemimizle (LMS) siz değerli öğrencilerimizin her zaman yanında olduk.
 • Üniversitemizin tüm iç ve dış paydaşlarının yararlanması için Öğrenme ve Öğretme Uygulama ve Araştırma Merkezini kurduk. (https://www.maltepe.edu.tr/ctl)  
 • “Eğiticinin eğitimi” kavrayışını tam anlamıyla içselleştirerek, söz konusu merkez aracılığıyla, farklı konularda çok sayıda çalışma yaptık.
 • Ders içeriklerini günümüz eğitim teknolojilerinin gereklerini yerine getirerek güncelledik ve görsel malzemelerin eşliğinde zenginleştirdik.
 • Ders izlencelerimizi tam bir süreklilik anlayışı içinde güncelledik.
 • Güncellenen ders izlencelerinde yarıyıl boyunca yapılacak tüm çalışmaların neler olduğunu görebileceksiniz.
 • Kullanmakta olduğumuz Öğrenme Yönetim Sistemimiz aracılığıyla, sizlerle sürekli olarak haberleşeceğiz.
 • Her biriniz akademik danışmanlarınızın desteğiyle, 27.09.2021 günü itibarıyla derslerinizi seçecek ve 04.10.2021 gününden itibaren de yüz yüze eğitime-öğrenime başlayacaksınız.
 • Derslerinizin çok büyük bir bölümü de yüz yüze, bir bölümü eşzamanlı-eşzamansız çevrimiçi, bir bölümü de harmanlanmış (hibrit) olacak,
 • Uygulamalı dersleriniz COVID-19 kuralları gözetilerek yüz yüze yapılacak.
 • Akıllı dersliklerimizde yapılan dersleri uzaktan da izleyebileceksiniz.
 • Ölçme ve değerlendirme konusunda yüz yüze ve çevrimiçi olanaklarını en yetkin biçimde dikkate alacağız.
 • Yurtdışından gelerek aramıza katılan öğrencilerimizin elbette Erasmus öğrencileri de dahil olmak üzere, nitelikli eğitim alma haklarını koruyup geliştirmede ne denli duyarlı olduğumuzu biliyorsunuz. (https://www.maltepe.edu.tr/internationaloffice)
 • “Engelsiz Üniversite” anlayışıyla çalışan Maltepe Üniversitesi “Engelli Öğrenci Birimi”yle yanınızda. (https://www.maltepe.edu.tr/engelliogrencibirimi)  
 • Her zaman olduğu gibi, Öğrenci Kulüplerimiz/Topluluklarımız 2021-2022’de de etkin olacaklar. Yerleşkemiz sizlerin etkinlikleriyle her gün renklenecek, şenlenecek.
 • Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığının çatısı altında hizmet veren Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi istediğiniz zaman ulaşabileceğiniz bir yakınlıkta. (https://www.maltepe.edu.tr/sks)
 • Öğretim programlarımızda yer verdiğimiz Kariyer Planlaması dersiyle birlikte, Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (https://www.maltepe.edu.tr/mikam ) hepinize bu konuda rehberlik edecek her zaman olduğu gibi.
 • Bu arada Küresel Salgında Eğitim Öğretim Süreçleri Uygulamaları Rehberi’ni okumanızı ve aşağıdaki sayfayı ziywret etmenizi tavsiye ediyorum. (https://engelsiz.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2021/2021-engelsiz-universite-odulleri-odul-toreni.aspx)
 • Bu arada aşı olmadıysanız, kendinizin ve başkalarının sağlığı için aşı olmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyorum. COVID-19 sayfamızda bu bağlamda yer alan bilgiler sizi aydınlatacaktır.(https://www.maltepe.edu.tr/covid19/tr/duyuru-48-covid-19-asilariyla-ilgili-SSS)

Değerli Öğrencilerim,

Maltepe Üniversitesi tüm paydaşlarıyla karşılaşmalarında uyguladığı “açık kapı” anlayışıyla, her bakımdan yenilenen yerleşkesiyle sizleri karşılamaya hazır.

Hepinize sağlıklı, başarılı ve mutlu günler diliyorum.

Prof. Dr. Şahin KARASAR
Rektör