Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM) | Computer Engineer (MS.c) Gülşah BAYHAN
Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM)

Computer Engineer (MS.c) Gülşah BAYHAN

Paylaş

Gülşah BAYHAN

Yüksek Bilgisayar Mühendisi (İTÜ)

2008 Yılında Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nü altıncılık ile bitirmiştir.

Kendisi, vakıf üniversitelerinin hemen hemen her insanda ilk anda kötü bir intiba bıraktığını belirtse de, o dönemde Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şaban Eren, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Yard. Doç. Dr. Tülay Tinli ve benzeri kıymetli hocalardan ders alarak, birçok yönden aradaki eğitim farkını, kapatma şansını yakaladığını düşünmektedir.

 2006 yılında, dönem derslerini aldığı ve sonrasında ‘’ikinci babası’’ olarak adlandırdığı, hem akademisyen ve hem de Hava Harp Okulu Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN) Müdürü  olan Sayın Yard. Doç. Dr. Sefer Kurnaz hocasının referansı ile HAVELSAN A.Şde şu anda yaşama geçirilen, ‘’Peace Eagle Project-  Turkish Airborne Early Warning & Control System’’projesinin Ground Support System kısmında stajını tamamlamıştır.

2007 yılında, Sayın Yard. Doç. Dr. Sefer Kurnaz hocası ve onun aracılığı ile tanıştığı Türkiye’nin ilk Uçak Profesörü olan Necdet Eraslan’ın oğlu olan ve 1965 yılında NASA Apollo projesinde görev almış, NASA’dan emekli olan Sayın Prof. Dr. Arsev Eraslan ile Hava Harp Okulu ve Boğaziçi Üniversite’sinde, birçok projelerde yer alma şansı edinmiştir.

Aynı yıl, Sayın Prof. Dr. Arsev Eraslan ve Sayın Yard. Doç. Dr. Sefer Kurnaz’ın referansları ile Pennsylvania State ve Old Dominion Üniversite’leri ile yüksek lisans eğitimi hakkında görüşmeler yapmak için randevular alarak Amerika’ya gidip, bir süre kalmış ve eğitimini tamamlamak üzere Türkiye’ye dönüş yaptığında, Amerika’da yüksek lisans eğitimini burslu olarak okuma hakkını Fulbright Üstün Başarı Bursu’nu kazanarak elde etmiştir.

Bu bursu kazanmasında, lisans döneminde Sayın Prof. Dr. Arsev Eraslan’ın eş danışmanlığı ile birlikte üzerinde saatlerce çalışıp, hazırladığı ‘’ 3D-Face Recognition’’ konulu tezinin öneminin büyük pay oynadığını belirtmektedir.

Türkiye dönüşünde, Tübitak destekli olan İTÜ Elektronik Haberleşme alanında çok severek çalıştığı Prof. Dr. Sedef Kent hocasının ışığında, yüksek lisans eğitimini başarı ile tamamlamıştır. İlk iş deneyimini de yine bu okul ve alanda asistanlık ile elde etmiştir.

Sonrasında, telekomünikasyon şirketlerinde iş deneyimlerimi kazanmış olup, halen özel sektörde çalışmaya ve bir yandan da çalıştığı ve çok değer verdiği hocaları ile irtibatlarını koparmadan, makaleler yazmaya devam etmektedir.