Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM) | Kariyer Hikayesi || Ali Can Efe (Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri '17)
Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM)

Kariyer Hikayesi || Ali Can Efe (Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri '17)

Paylaş

Kariyer Hikayesi || Ali Can Efe (Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri '17)

Merhaba ben Ali Can EFE.

Lise dönemimde Dış Ticaret Muhasebesi bölümünü okuyordum. Son sınıfa gelene kadar benim ve sınıf arkadaşlarımın aklında hep muhasebeci, mali müşavir ve bir muhasebe bölümü okuyan kişilerin yapabilecekleri meslek grupları vardı. Mezun olmamıza çok yakın bir süre içerisinde öğretmenlerimiz bize ne yapmak istiyorsunuz hangi meslekten devam edeceksiniz dediklerinde durup birbirimize bakıyorduk ve o sırada İngilizce öğretmenim farklı meslekler de var, neden kabin memuru olmak istemiyorsunuz dedi. Daha sonrasında ne zaman toplu taşıma kullansam gözümü nereye çevirsem her yerde kabin memuru vardı. Kararımı vermiştim ben de bu mesleği yapacağım diye. Daha sonra araştırmaya başladım ve çevremde bu mesleği yapan kişilerin yakınlarıyla iletişime geçtim onlarla sohbet ederek meslek ile ilgili bilgilere sahip olmuştum.

Üniversite tercihlerimi yaparken öncelik olarak yaşadığım yere yakın üniversiteleri yazmıştım ve aralarına oturduğum yerden 65 kilometre uzaklıkta olan T.C. Maltepe Üniversitesini eklemiştim. Ve hala iyi ki eklemişim diyorum kendime. Tercih sonuçları açıklanmıştı ve T.C. Maltepe Üniversitesi Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümünü tam burslu kazanmıştım. Bunun için çok mutluydum fakat işin yol kısmı beni düşündürüyordu. Kayıt için okula eniştem ile birlikte gitmiştim ve yol bitmek bilmiyordu. Beylikdüzü'nde ikamet ettiğim için ulaşımdan dolayı problem yaşamıştım ve  oryantasyona yetişememiştim ve bu benim ilk kaçırdığım ders olmuştu. Bundan sonra 2015/2016 yılı dönemi boyunca bir kere bile herhangi dersime geç kalmamıştım.

2 yıllık üniversite dönemim de Gülay hocamız, Aybike hocamız ve diğer hocalarımız bize çok şey öğretti en  azından ben onlardan öğrenmem gerekenleri öğrendim. Bizlere öğrettikleri her şey hem iş hayatımda hem de sosyal yaşamımda hala işe yarıyor.

Okulda bizler için hazırlanmış olan mockup sınıfı içersinde uçuş seneryoları gerçekleştirip kendimizi kabin memuru gibi hissediyorduk. Bunun dışında öğretmenlerimizin bizi mülakata hazırlama süreci çok faydalıydı. Okul içerisinde bize mülakat yapıp eksik yönlerimizi geliştirmek için çalışmalar yapıyorlardı.

Ve dolu dolu anılar biriktirdiğim, güzel dostlar kazandığım en değer verdiğim öğretmenlerimden ayrılma vakti gelmişti 2017 yılında mezun olmuştum. Mezuniyetimiz esnasında şu an çalışmakta olduğum bayrak taşıyıcı olan Türk Hava Yolları’nın mülakat süreci vardı.  İlk denemem de bilgisayar üzerinden İngilizce  sınavından maalesef başarılı olamamıştım. Stres yönetimini iyi yapamamıştım ama bu her şeyin bittiği anlamına gelmiyordu. Gülay hocamın desteği ile ikinci sefer hazırlanıyordum mülakata ve bir yandan mağazacılık sektöründe çalışıyordum. Her zaman Gülay hocam iletişime geçiyordu zaten kendisi de benimle birlikte süreci takip ediyordu; bu sadece benim için değil herkese karşı böyleydi. İkinci sefer mülakata gidiyordum ve bu sefer kendimden daha emin daha özgüvenli olarak. Okulda mülakat sürecinde nasıl davranmamız gerektiği, dikkat etmemiz gereken şeyler ve neler yapmamız gerektiğini hocalarımız bize yaptıkları uygulamalar ile göstermişti.

Mülakat aşamalarının birincisi olan İngilizce Seviye Belirleme sınavıydı. Bu sınavda başarılı olan kişi boy-kilo ölçümü sonrası İngilizce sözlü mülakat, kurul mülakatı ve psikoloji mülakatı olarak devam ediyordu. Bütün süreç boyunca her zaman olduğu gibi hocalarım yine benimle birlikteydi sürekli iletişim halindeydik ve 25.01.2018 tarihinde saat 17.46 saatinde bir mail geldi Aramıza Hoş geldiniz şeklinde bu maili aldığım an o kadar mutlu olmuştum ki bir saniye yerimde duramıyordum. Hemen hocalarımı bilgilendirdim ve mutluluğumu onlarla paylaştım. Bu yıl çalışmaya başladığım günden itibaren 3.yılım olacak bu noktaya gelmemde en büyük yardımlarım değerli öğretmenlerimdir.

Buradan tekrar siz değerli öğretmenlerime emekleriniz için ve destekleriniz için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.