Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM) | Kariyer ve İş Kulübü "Kariyer Planlama" Semineri Düzenledi.
Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM)

Kariyer ve İş Kulübü "Kariyer Planlama" Semineri Düzenledi.

Paylaş

Kariyer ve İş Kulübü’nün Düzenlediği  "Kariyer Planlama" semineri  24 Aralık 2014’de gerçekleştirildi

Kaynak Holding Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Müdürü Kamil Bayar ‘ın konuşmacı olarak katıldığı seminere   Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Mimarlık Fakültesi öğrencileri ilgi gösterdi.

Bayar, şu an ilköğretim çağındaki çocukların % 65’inin halihazırda var olmayan meslekleri yapacaklarını belirtti. İnteraktif bir sunum yapan konuşmacı, öğrencilere kendi güçlü ve zayıf yanlarını belirleyerek meslek hayatına yönelmelerini tavsiye ederken yeni mezunların ne olmak istediklerine ilişkin bir araştırmadan bilgiler paylaştı. Buna göre, yeni mezunların % 19’u işsiz, %25’i 1 yıl ve daha fazla sürelerde işsizlik yaşayabiliyor. Yeni mezunlar, çalışma hayatında  lider olmak istiyor.

Türkiye’de iş gücünün %47’sinin Y kuşağı üyesi olduğu, bunların %3’ünün yönetici pozisyonunda olduğunu belirten Bayar, Y kuşağının DNA’sı olarak sıraladığı özelliklerden en önemlisinin, Y kuşağı üyelerinin çalışmak istedikleri şirketin marka değeri olduğunu söyledi.

Bayar, kendi kariyer yaşamından örneklerle zenginleştirdiği konuşmasında, batan bir şirkette yaptığı çalışmalardan da çok zengin deneyim elde ettiğini belirtti, stratejik yaklaşımın önemini ve farklı parametreleri inceleyerek öngörünün değerini aktardı.

Seminere, öğrencilerle birlikte Kariyer ve İş Kulübü üyeleri, Mikam Müdürü Elif Sungur, Endüstri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Sinan Apak da katıldı.