Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM) | #sosyalmesafe || Maltepe Üniversitesi Kitapları // Kendini Seven Çocuk Yetiştirmek
Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM)

#sosyalmesafe || Maltepe Üniversitesi Kitapları // Kendini Seven Çocuk Yetiştirmek

Paylaş

#sosyalmesafe || Maltepe Üniversitesi Kitapları // Kendini Seven Çoçuk Yetiştirmek

YAZAR: Gülçin KARADENİZ

YAYINEVİ:           Maltepe Üniversitesi Kitapları

#BilgimizOlsun’da bu hafta İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Dr. Öğr. Üyesi Gülçin KARADENİZ Hocamız'ın “Kendini Seven Çocuk Yetiştirmek” adlı yeni kitabı var.

Kendini sevmek nedir? Kendimizi sevmenin nedenleri nelerdir? gibi soruların da cevaplarını bulacağınız bu kitabı keyifle okuyacağınızı düşündük. Başkalarını sevmenin de yolu kendimizi sevmekten geçiyormuş, unutmayalım…

#maltepeüniversitesi #maltepeüniversitesikütüphanesi #mikambilgimizolsun #gülcinkaradeniz #kendinisev #sosyalmesafekurallarinauyalim

(Tanıtım Bülteninden)

Kitabın adına bakıp da sakın aklınıza "bencil" ya da "narsist" kelimeleri gelmesin! Kendini sevme, insanın kendisi ile ilgili olumlu duygular taşıdığını ifade eden bir kavramdır. Unutmamak gerekir ki birçok psikolojik problemin kökeninde kişinin kendini yeterince sevmiyor olması yatmaktadır. Bakın kendini sevmek neden önemli?

Kendisini seven birey, olumlu ve olumsuz bütün özelliklerini kabul eder. Bu farkındalıkla kendine "kendisinden" gelecek zararları engeller.

Kendini seven insan, hangi konuda ne kadar yeterli olduğunu bilir ve kendine güvenir.

Kendini seven insan, hatalar yapsa da, zorluklar yaşasa da yolundan vazgeçmez.

Hata yapabileceğini kabul eder, ancak bu onu yolundan alıkoymaz. Problem çözme stratejileri gelişmiştir, baş etme becerilerini kullanır ve psikolojik sağlamlığını sürdürür.

Kendini seven birey, kendine merhamet gösterir. Kendimize ne kadar hoyrat davranırsak hayat bizi o denli mutsuz edebilir.

Kendini seven kişi, içten denetimlidir. Bu kişiler, onlardan beklendiği şekilde davranmazlar.

Bu bireyler sınırlarını bilir, gerektiğinde "hayır" demekten çekinmezler!

Kendini seven bireyin yaşam doyumu, hayat enerjisi yüksektir.

Elbette kendini seven başkalarını da sever.

Bu kitaba göre yetişen okul öncesi çocuk, "Kendimi Sevmek İçin Çok Nedenim Var!" diyecektir.

Unutmayın Kendinizi Sevmek İlk Kuraldır!