Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM) | Yapay Zeka ve Gelecek
Mezunlarla İletişim ve Kariyer Uygulama ve Araştırma Merkezi (MİKAM)

Yapay Zeka ve Gelecek

Paylaş

Yapay Zeka ve Gelecek

Yazar: Kolektif

Yayınevi : Doğu Kitabevi

Son yıllarda belki de en çok kullandığımız deyim “yapay zeka” deyimi;her yerde,her ortamda neredeyse onun adı geçiyor. Zeka terimi de düşünce tarihinde özellikle felsefe ve bilim tarihinde adı çok geçen, üzerinde çok sayıda filozofun, bilim insanının durduğu, incelediği; farklı bilgi ve bilim dallarını birbirine yaklaştıran bir terim ve kavram. Hepimiz hala zekayla uğraşıyoruz ve öyle görünüyor ki daha da uğraşacağız.

Bu kavramın “yapay” nitelemesini almasından beri sanki insan kendini kendi elleri arasına almış gibi görünüyor. ”Doğal zeka” var gücüyle, kendine yöneliyor ve kendi olanaklarını sınırsızca kullanmak üzere, zekasını makineye, makinelerin gölgesindeki programlara, kodlara, yazılımlara yansıtıyor; neredeyse kendini makineye bağlıyor, makinede somutlaşıyor.

Hiçbirimizin yapa zekadan uzak durma lüksü yok artık sanki, onun ne olduğunu, el ele kafa kafaya verip, anlamaya çalışalım tüm birikimimizle.

Üniversitemizde yine her zaman olduğu gibi, iç ve dış paydaşlarımızla işbirliği içinde yapay zeka konusunda bir çalışma daha yaptık ve farklı alanlardan, sektörlerden gelen temsilcilerle konuyu mercek altına aldık.

Kısacası yapay zeka kavramı aslında insanoğlunun kendisinin gerçekleştireceği işleri, başkasına yaptırmak için geliştirdiği çözümlerden sadece biri ve iyi bir ekiple farklı noktalardan sizin için ele alındı.