Stres, Psikolojik Dayanıklılık ve Spor Motivasyonu | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Stres, Psikolojik Dayanıklılık ve Spor Motivasyonu

Paylaş

İstanbul Çocukları Vakfı tarafından desteklenen, Maltepe Kaymakamlığı'nın koordinatörlüğünde Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Araştırma Merkezi (SOYAÇ), Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülen 'Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü' projesi" kapsamında yapılan  konferans, 29 Kasım Perşembe günüMaltepe Spor Kompleksi’nde saat 13.00’de gerçekleştirilmiştir.

Uzman Spor Psikoloğu Umut Doğan tarafından verilecek olan konferansta aşağıdaki konular ele alınmıştır:

Spor motivasyonunu arttırmanın yolları nelerdir?
Stresle nasıl daha iyi başa çıkabiliriz?     
Psikolojik dayanıklılık geliştirilebilir mi?

 

Konuşmacı Hakkında:

Uzman Spor Psikoloğu Umut Doğan, halen doktora eğitimini Avustralya Spor Enstitüsü ve Kanberra Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Yüksek lisans eğitimini Finlandiya’nın Jyväskylä Üniversitesi ve Almanya’nın Leipzig Üniversitesi’nde Spor ve Egzersiz Psikolojisi üzerine tamamlamıştır. Bunun öncesinde, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmış, lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine almıştır.

Umut’un doktora araştırmasının konusu sporda kullanılan psikolojik stratejilerdir. Sporda kullanılan psikolojik stratejilerin etkinliğini ölçmeye ve arttırmaya yarayan yeni bir yöntem ve profil geliştirmiştir. Bu kapsamda, söz konusu profilin geçerli ve güvenilir bir yöntem olup olmadığını test etmektedir. İlgilendiği diğer araştırma konularıysa farkındalık temelli uygulamalar, egzersiz bağımlılığı ve psikolojik dayanıklılıktır. Boş zamanlarında basketbol, perküsyon ve felsefeyle ilgilenen Umut Doğan, ailesiyle skype yapmaktan hoşlanmaktadır.