OKULDAYIZ ÜSKÜDAR: Travma Bilgisine Dayalı Okul Temelli Toplum Çalışmaları:SOYAÇ Modeli̇ | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

OKULDAYIZ ÜSKÜDAR: Travma Bilgisine Dayalı Okul Temelli Toplum Çalışmaları:SOYAÇ Modeli̇

Paylaş

 

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) öncülüğünde Üsküdar Kaymakamlığı ve Üsküdar Romanları Platformu işbirliğiyle “Okuldayız Üsküdar” projesi gerçekleştirilmektedir. İstanbul'da okul terk oranının yüksek olduğu bir ortaokulda Eylül 2019’da başlayan "Okuldayız Üsküdar" projesi pandemi koşullarında yüz yüze ve çevrimiçi faaliyetlerle 36 öğretim üyesinin danışmanlığı ve süpervizyonu altında, lisans ve lisansüstü programlara devam eden yaklaşık 170 üniversite öğrencisinin katılımıyla devam etmektedir. Proje kapsamında okul idarecileri ve öğretmenleri işbirliğiyle çocuklar ve ailelerine psikososyal destek verilmektedir. Proje kapsamında ayrıca öğretmenler ile proje gönüllüsü üniversite öğrencileri için psikososyal destek grupları oluşturulmuştur. SOYAÇ’ın koordinasyonunda devam eden çalışmalara Maltepe Üniversitesi'nin yanı sıra Marmara ve İstanbul Bilgi Üniversiteleri destek vermektedirler.

“Okuldayız Üsküdar” Proje deneyimlerini proje okulunun idareci ve öğretmenleri ile birlikte tüm ilgililerle paylaşmak üzere 15-16-17 Haziran 2021 tarihlerinde bir sempozyum düzenlenmiştir.  Sempozyum programı için tıklayınız.

 

Katılım Şartları:

Maltepe Üniversitesi Youtube kanalından canlı olarak yayınlanacak Sempozyuma katılım ücretsizdir. Prof. Dr. Bruce Perry'nin konuşması eş zamanlı olarak Türkçeye çevrilecek olup, Türkçe çevirisi Maltepe Üniversitesi SOYAÇ Youtube kanalından takip edilebilecektir.  

 

                          

                                                                                                                                        

Sempozyumun davetli konuşmacısı “Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk ve “Sevmek İçin Doğarız” kitaplarının yazarı,

Çocuk Travma Akademi’sinin kurucusu “nöro dizilim”

adını verdiği yaklaşımı geliştirerek çocukluk çağı travmaları

alanındaki çalışmalara yön veren çocuk psikiyatristi

Prof. Dr.Bruce Perry’dir.

Prof. Dr. Bruce Perry 15 Haziran 2021 tarihinde

Travmanın Çocuklara Etkisi: Eğitim İçin Öneriler

başlıklı bir konuşma yapacaktır.

“Okuldayız Üsküdar” Sempozyumu 17 Haziran    2021 tarihinde

oyuncu/yazar Ercan Kesal’ın “Çocuklara Kıymayın Efendiler” başlıklı konuşması ile sona erecektir.