BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI | Sık Sorulan Sorular
BİLGİ İŞLEM DAİRE BAŞKANLIĞI

Sık Sorulan Sorular

Paylaş

1-) MÜBİS Öğrenci otomasyon sistemine nasıl erişebilirim?

Sistem erişim adresi: http://mubis.maltepe.edu.tr/  üzerinden kullanıcı bilgilerinizi kullanarak erişebilirsiniz.

Kullanıcı adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

MÜBİS’i sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilmek ve işlemlerinizi yapabilmek için Mozilla Firefox tarayıcısını kullanmanız gerekmektedir. Diğer tarayıcılarda sorun yaşayabilirsiniz.
 

2- ) Kampüs içindeki Wİ-Fİ hizmetiyle internete erişebilmek için ne yapmalıyım?

Tüm binaların içerisinde internet erişimi mevcuttur. Kampüs içerisinde internet hizmetine erişebilmek için Maltepe_Student kablosuz ağ bağlantısına kullanıcı bilgileriniz ile bağlantı oluşturabilirsiniz.

Kullanıcı adınız: Öğrenci Numaranız,

Şifreniz: TEK şifrenizdir.

Akıllı telefonlar için: Android sürümü 2.1 in altında olanlar internete giremezler.

Bilgisayarlar için: IP sekmesinde DNS kayıtlı olanlar ve herhangi bir sebepten ötürü proxy yazmış olanlar internete çıkış yapamazlar. Bunun dışındaki problemler sistemsel ya da donanımsal olabilir.
 

3-) Tek şifre uygulamasını nerelerde kullanabilirim?

Tek şifreniz Maltepe Üniversitesinin tüm bilişim işlemleri için kullanacağınız şifredir.
(Maltepe Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi MÜBİS, Wi-Fi, Kütüphane, Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Sistemi (MUDES). TEK Şifreniz tek kullanımlık değildir. Bu bağlamdaki tüm bilişim işlemleri için aynı şifre geçerli olduğundan, şifre, TEK şifre olarak adlandırılmıştır.

 

4-) Tek şifre uygulamasını nasıl alabilirim?

Tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından cep telefonunuza SMS göndererek öğrenebilirsiniz. Cep telefonunuza şifre ulaşmadığı zamanlarda Bilgi İşlem Daire Başkanlığına öğrenci kimliğiniz ile birlikte giderek alabilirsiniz.

Telefonunuza SMS'le şifre iletilemiyorsa, operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayıp ‘Maltepe Üniversitesinden gelen mesajları almak istiyorum’ demeniz gerekmektedir. Bazı operatörler reklam mesajlarını engelleme kapsamında Maltepe Üniversitesinin mesajlarını da engellemektedir.

Ayrıca tek şifrenizi MÜBİS giriş ekranındaki “Parolamı Unuttum” alanından Parolamı Değiştir seçeneği ile değiştirebilirsiniz.
 

5-) Öğrenci e-posta sistemine nasıl erişebilirim?

E-posta adresiniz okula kaydınız yapıldığı anda otomatik olarak açılır. E-postanız öğ[email protected] şeklinde olacaktır.

Şifreniz: Şifreniz sonradan değiştirilmek üzere ilk giriş için; Maltepe ve devamında TC Kimlik Numaranızın ilk 5 rakamıdır. (Maltepe12345 gibi)

Sistem girişi: https://portal.office.com
 

6-) Öğrenci e-posta sistemine giriş yapılamaması durumunda ne yapmalıyım?

Sistem girişi: https://portal.office.com için kullanacağınız portal Office uygulamasından sisteme giriş yapılamaması durumunda [email protected] mail adresine öğrenci numaranızı tam olarak ve kimlik numaranızın ilk beş hanesini yazarak mail atabilirsiniz.
 

7-) Okul dışından kütüphane kaynaklarına erişebilmek için ne yapmalıyım?

Üniversitemiz tarafından uzaktan erişim sağlanan Kütüphane kaynaklarına ve veri tabanlarına https://yeni-kutuphane.maltepe.edu.tr/vetisbt/  web adresinden erişim sağlayabilirsiniz.

  • Kütüphane web sitesinden (https://kutuphane.maltepe.edu.tr/) Kampüs dışı erişim menüsüne tıklayarak, açılan sayfada "Kampüs Dışı Erişim Sistemi (VETİS)"i seçiniz.
  • Sisteme Giriş Yap butonuna tıklayınız. Kullanıcı adına öğrenci numaranızı yazınız. Şifrenizi bilmiyorsanız "Şifremi Unuttum" butonuna tıklayınız.
  • Posta kutunuza gelen aktivasyon epostasını onaylayın. (İlk defa kayıt olanlar)
  • Sisteme kayıtlı değilseniz veya erişim sağlayamıyorsanız kutuphane@maltepe.edu.tr adresine, öğrenci numaranızı, telefon numaranızı ve Fakülte/Y.Okul/Enstitü bilgilerinizi yazınız. En kısa sürede sistemde hesap açılacak ve hesap bilgileri telefonunuza ve mail adresinize gönderilecektir.

DİKKAT: Veri tabanlarına giriş yaptıktan sonra TURCADEMY, ClinicalKey, Türkiye Atıf Dizini, AYEUM, AKAGEV gibi bazı veri tabanlarına ayrıca üyelik oluşturmanız gerekir. Bu veri tabanları için üyelik formudoldururken Üniversitemizin size vermiş olduğu eposta adreslerini yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde üyelik sağlanmamaktadır. Öğrenci eposta hakkında bu bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

8-) Üniversitemizde internet üzerinden hangi sınavlar yapılabilmektedir?

Türk Dili ve Edebiyatı ile Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi derslerinin ara sınavları uzaktan eğitim sistemi ile internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Sistem erişim adresi : https://blackboard.maltepe.edu.tr/webapps/login/

Blackboard sistemi girişi için;

Kullanıcı adınız: Öğrenci Numaranız

Şifreniz: TEK şifrenizdir.
 

9-) Üniversitemizde laboratuvar ortamlarından nasıl yararlanabilirim?

Bilgisayar laboratuvarından yararlanmak isteyenler Fakülte/Yüksekokul/Konservatuvar Sekreterinin izni ve bilgisi dâhilinde laboratuvarlardan destek alabilirler. 
 

10-) EBYS Kullanıcı girişi yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

Giriş yapmanızı engelleyen sorun nedir? Bilgisayarınızda uygulama yüklü değil mi? Şifre ya da kullanıcı hatası mı alınıyor?
 

11-) EBYS Kullanıcı giriş bilgilerimi kaybettim. Ne yapmalıyım?

Sistem sorumlusu ile iletişime geçildiğinde bilgiler sizinle paylaşılacaktır.
 

12-) EBYS' ye e-imza ile giriş yaptığım halde belgeyi e-imza ile imzalayamıyorum.  Ne yapmalıyım?

Sistemden kaynaklı bir hata yok ise http://www.e-imzatr.com.tr/  yada  http://kamusm.bilgem.tubitak.gov.tr/ adreslerinden e-imza sürücünüz hakkında bilgi alabilirsiniz.
 

13-) EBYS’ de belgeye paraf atamıyorum. Ne yapmalıyım?

Sistemsel bir hata alınıyor ise firma ile iletişime geçilerek kullanıcı bilgileri kontrol edilir ve sorun çözümlenir.
 

14-) EBYS şifremi unuttum. Ne yapmalıyım?

[email protected] adresine mail atabilirsiniz. Sistem yöneticisi size yardımcı olacaktır.

15-) EBYS hesabım “pasif” oldu. Ne yapmalıyım?

[email protected] adresine mail atabilirsiniz. Sistem yöneticisi size yardımcı olacaktır.

16-) EBYS uygulamasını bilgisayarıma nasıl yükleyebilirim?

Internet Explorer tarayıcısından https://ebys.maltepe.edu.tr/ adresinden "Windows Uygulaması" butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.