İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi | Merkez Çalışanları
İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi

Merkez Çalışanları

Paylaş

Merkez Müdürü


Prof. Dr. İoanna KUÇURADİ 

1959 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümünden mezun oldu. Mezun olduğu yıl Prof. Dr.Takiyettin Mengüşoğlu'nun asistanı olarak bu bölümde göreve başladı. 1965'te hazırladığı "Schopenhauer ve Nietzsche'de İnsan Problemi" başlıklı tezle Doktora derecesini aldı. 1965-68 yıllarında Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde görev yaptı.
1968'de Hacettepe Üniversitesine atanan Kuçuradi, 1969 yılında Felsefe Bölümünü kurdu ve emekli olduğu 2003 yılına kadar Bölüm Başkanlığını yürüttü. 1970'te doçent, 1978'de profesör oldu. Kuçuradi bu üniversitede İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni kurdu ve bu Merkezin bünyesinde İnsan Hakları Yüksek Lisans ve Doktora Programı yürütmeye başladı.1983’te Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonunun Yönetim Kuruluna seçildi ve 1988-1998 arasında bu Federasyonun Genel Sekreterliğini, 1998-2003 arasında da Başkanlığını yaptı. Halen bu Federasyonun Onursal Başkanıdır. 1998 yılından beri Felsefe ve İnsan Hakları konusunda bir UNESCO kürsüsü sahibi olan Ioanna Kuçuradi, halen, Maltepe Üniversitesi’nin İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve İnsan Hakları Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. 2010 yılından beri Ölüm Cezasına Karşı Uluslararası Komisyonunun üyesidir.

Merkez Çalışanları


Prof. Dr. Hülya ŞİMGA

Felsefe alanında lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nde, yüksek lisans ve doktorasını ise  Amerika Birleşik Devletleri'nde  Duquesne Üniversitesi'nde tamamladı. 2003-2017 yılları arasında öğretim üyesi olarak bulunduğu Koç Üniversitesi Felsefe Bölümünde, bölüm temsilciliği ve bölüm başkanlığı görevlerini yürütttü. Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezinin kuruluşunda yer alarak, 2010-2017 yılları arasında müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2017’den bu yana Maltepe Üniversitesi’nde Felsefe Bölümünde ve İnsan Hakları Merkezinde görev yapıyor.


Doç. Dr. Bergen ÖZÜAYDIN

1998 yılında İstanbul Üniversite İşletme Fakültesi İngilizce İşletme bölümünden mezun oldu. Reklam yazarlığı ve dublaj sanatçılığı yaptı, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda oyuncu olarak çalıştı. 2004 yılında burslu olarak girdiği Maltepe Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi’nden, 2008 yılında, Felsefe ve Psikoloji çift anadal programlarını tamamlayarak fakülte ikincisi olarak mezun oldu. Aynı üniversitede Etik ve Uygulamalı Etik Yüksek Lisansını, bölüm birincisi olarak bitirdi. 2015 yılında da Felsefe Doktora Programını tamamladı. 2020 yılında Doçent oldu. Halen, Maltepe Üniversitesi, İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve Etik, İnsan Felsefesi, İnsan Hakları, 20. Yüzyıl Felsefesi ve Varoluşçuluk alanlarında ders vermektedir.


Arş. Gör. Dr. Elif Dilan KARA

2013 yılında Anakara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. 2014 yılında Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Anabilim Dalında yüksek lisansını tamamladı. Aynı üniversitede, Felsefe Anabilim Dalında doktorasını tamamladı.

 Uzm. Elif N. HAMİDİ (MA)

1979 doğumlu. 1998'de Trakya Üniversitesi EMYO Serigrafi Bölümünden, 2004'te Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın-Yayın Bölümünden mezun oldu. Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Anabilim Dalı-İnsan Hakları Yüksek Lisans Programı'nı 2018'de tamamladı. Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin danışmanlığında “Gazetecinin İşi, Hak Gazeteciliği ve İnsan Hakları” başlıklı bir tez yazdı. Öğrencilik yıllarından bu yana çeşitli mecralarda muhabir, editör, genel yayın yönetmeni olarak görev yaptı. Haber, söyleşi ve kitap değerlendirme yazılarıyla çok sayıda yayına katkıda bulundu/bulunuyor. Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde uzman olarak görev yapıyor. Aynı üniversitede, Felsefe Anabilim Dalında doktorasına devam ediyor.