Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi (MUGİM) | Türk Kadını Avrupadaki Kadınlardan Daha Girişimci
GİRİŞİMCİLİK ve İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (MUGİM)

Türk Kadını Avrupadaki Kadınlardan Daha Girişimci

Paylaş

Avrupa Parlamentosu’nun Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan, ‘Global Arenada Kadının Görüşleri’ paneline katılan İGİD Üyesi İzmirli iş kadını Gözde Timuroğlu, Türk kadınlarının, Avrupalı hemcinslerinden daha girişimci olduğunu anlattı.

 

Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Diana Wallis ve Avrupalı kadın parlamenterler ile bir araya gelen Timuroğlu, Türk kadın girişimcilerinin risk yüklenme ve değişime uyarlanmadaki başarısı ile yaşadığı olumsuzluklara rağmen ekonomide her geçen gün daha fazla kendini hissettirdiğini söyledi. İGİD’in (İzmir Genç İş Adamları Derneği) kurucu üyeleri arasında bulunduğu TUSKON’un (Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu) Brüksel’de Avrupalı kadın kuruluşları ve AP üyesi kadın parlamenterlere yönelik organizasyonuna Ege Bölgesi’ni temsilen katılan Gözde Timuroğlu, katıldığı toplantılarda İzmirli ve Egeli iş kadınlarının başarılarını anlattı. Timuroğlu, başta vize olmak üzere Türk iş kadınlarının Avrupa’da yaşadığı sorunları aktardı. Timuroğlu, Türk kadınlarının başta fırsat eşitliği ve eğitim konularında yaşadığı engellere rağmen mücadeleci kimlikleriyle zoru başardığını vurguladı.

“Yanlış Tanıyorlar”

Timuroğlu, “Türk kadınları yaşadıkları onca ağır soruna rağmen yaşamın her alanında var olmaya çalışıyor. Ekonomiden sanata, siyasetten spora her geçen gün yenileri eklenen başarılı Türk kadını profilini Avrupalılara yakından tanıtmak için yaptığımız görüşmeleri tekrarlamayı düşünüyoruz. Özellikle iş hayatında başarılı kadın girişimcilerimiz Avrupa’ya model olacak bir performansa sahipler. Artık her sektörde başarılı kadın girişimcilerimizden bahsetmek mümkün. Ancak Türk kadınının ekonomide yükselen rolünü Avrupa’ya fark ettirmek için Avrupa’da bir Türk girişimci kadın lobisi oluşturmanın gerekliliğine inanıyorum. Bu süreçte özellikle Egeli ve İzmirli iş kadınlarının etkin şekilde sesini duyurması için İGİD üyesi iş kadınları olarak üzerimize düşen her görevi yapmaya hazırız.” dedi.

Kaynak: Yeni Asır