Maltepe Üniversitesi | MUZEM | Uzaktan Eğitim Nedir?
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Maltepe Üniversitesi

Uzaktan Eğitim Nedir?

Paylaş

İnternet tabanlı uzaktan eğitim, sürekli gelişen bilgi teknolojilerinin imkânlardan faydalanılarak öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekândan bağımsız olarak bir araya getiren, zamandan bağımsız olarak öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağını sağlayan bir eğitim modelidir.

Üniversitemizin uzaktan eğitim programlarının yürütülmesinde Blackboard Learn Ultra öğrenme yönetim sistemini kullanılmaktadır. Öğrenciler Blackboard sistemine giriş yaparak dersin materyallerine istediği her an ulaşabilir, sanal sınıf uygulaması aracılığıyla öğretim elemanıyla sesli ve görüntülü iletişim kurabilir, ödevlerini sistem üzerinden gönderebilir, sınıf arkadaşları ve dersin öğretim elemanıyla mesajlaşabilir ve tartışma forumlarına katılabilirler.

Maltepe Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi, ders içeriklerini görsel yönden zenginleştirerek öğrenimi kolaylaştıracak öğretim materyallerini hazırlamaktadır. 

Maltepe Üniversitesi uzaktan eğitim modeli kullanlan programlarında öğrencilerimizin dönem sonu sınavları haricinde üniversite kampüsüne gelme zorunluluğu yoktur. Ara sınavlar dahil diğer tüm öğrenme etkinlikleri Blackboard sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

 

Daha detaylı bilgi edinmek için Sık Sorulan Sorular bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ.

ONLİNE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Neden Uzaktan Eğitim?

İnternet üzerinden uzaktan eğitimin tercih edilmesinde en önemli neden yoğun iş hayatının içerisinde eğitime ayıracak zamanı olmayan çalışanların mesai saatlerinin dışında eğitim almaya imkan tanımasıdır.  Uzaktan eğitim ile alınan ön lisans, lisans ve yüksek lisans diplomaları, mezunlara kariyerlerinde yeni fırsatlar oluşturup, hali hazırdaki konumunu maaş artışı ya da terfi ile daha iyi hale getirmektedir.

Örgün eğitimle beraber düşünülmesi gereken konaklama, ulaşım, yemek gibi masrafların olmaması uzaktan eğitimi daha ekonomik bir seçenek haline getirmektedir. Eğitim ücretleri karşılaştırıldığında ise uzaktan eğitimin örgün eğitime göre oldukça makul ücretleri bulunmaktadır.

İnternet bağlantısının olduğu her yerde erişilebilen eğitim, öğrencilere zaman ve mekan konusunda esneklik tanımaktadır. Dersleri dilediği kadar tekrarlaması da örgün eğitimde olmayan, öğrenme sürecinde öğrenciye yardımcı olan bir avantaj olarak gözükmektedir. Öğrenci tüm ders materyallerine dilediği zaman erişebilmektedir.

Kısacası uzaktan eğitim zamanı ve maddi imkanları kısıtlı olan çalışan insanlara eğitim imkanı vererek bireyin yaşam boyu eğitimine katkı sağlamaktadır.