Ekibimiz | Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar İçin Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ)
SOKAKTA YAŞAYAN ve ÇALIŞAN ÇOCUKLAR İÇİN UYGULAMA ve ARAŞTIRMA MERKEZİ
Maltepe Üniversitesi / SOYAC

Ekibimiz

Paylaş
Doç. Dr. Özden BADEMCİ  

Doç. Dr. Özden Bademci, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) kurucu müdürü ve Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Bademci, 1996 yılında Ege Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun olmuştur. 1998-2002 Yılları arasında Tavistock Klinik’te (Londra), University of East London işbirliği ile gerçekleştirilen ‘‘Psikanalitik Gözlemsel Çalışmalar” Programını tamamlamıştır. Tavistock Klinik’te yaşantısal grup çalışmalarına ve öğrenmede etkili olan duygusal faktörlerin psikanalitik bakış açısı ile ele alındığı yüksek lisans programına devam etmiştir.  Doktora  derecesini University of Kent’ten  (İngiltere) İstanbul’da sokakta yaşayan çocuklara verilen hizmeti kurum çalışanlarının bakış açısıyla araştırdığı tezi ile 2010 yılında almıştır. Özden Bademci, ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle, psikanalitik düşünce ve psikanaltik gözlem çalışmalarını klinik dışı ortamlara taşıyan müdahale programlarının geliştirilmesi ve hayata geçirilmesinde koordinatör ve uygulamacı olarak görev almaktadır. Aralarında ceza ve infaz koruma memurları, denetimli serbestlik uzmanları ve öğretmenlerin bulunduğu kırılgan bireylerle çalışan profesyoneller ile terapötik grup çalışmaları gerçekleştirmektedir. Özden Bademci’ye çalışmalarından ötürü 2017 yılında, British Council tarafından “ Toplumsal Etki Ödülü” verilmiştir. 

                  

 

Doç. Dr. Esma Figen KARADAYI  

Doç. Dr. Esma Figen Karadayı, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (SOYAÇ) yardımcı müdürü ve Psikoloji Bölümü’nde öğretim üyesidir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans, Hacettepe Üniversitesi’nde Nüfus Bilimleri’nde yüksek lisans ve Çukurova  Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı alanında doktora derecelerini  tamamlamıştır. Kaliforniya San Diego üniversitesinde Kıyaslamalı İnsan Bilişimi Laboratuarında (LCHC) Sosyo Kültürel Psikoloji Yaklaşımının  uygulama alanı  olan ve dezavantajlı çocuk ve gençlerin bireysel gelişimini ve topluma entegrasyonu hedefleyerek 30 yıldır başarı ile sürdürülen Beşinci Boyut Projelerine aktif olarak katılmıştır. Akademik çalışmalarını 1998 yılından sonra farklı kurumlarda üniversite öğrencileri ile birlikte toplumda bulunan dezavantajlı çocuk ve gençler, anneleri, farklı yetişkin grupları ile 20 yıldan fazla bir süredir çalışmıştır. Son on yıldır Maltepe Üniversitesi SOYAÇ merkezindeki tüm projelerde  travmatik yaşantısı olan sokak çocukları, çocuk işçileri, infaz koruma memurları ve okul terki riski bulunan çocuklarla ilgili tüm projelerde Bağlanma Odaklı Sosyokültürel Sistem Yaklaşımı ile akran desteğine dayanan olarak çalışmalarını aktif olarak sürdürmektedir. 2003 yılından itibaren Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

   
Uzm. Psk. Melike ARSLAN  

Uzman Psikolog Melike Arslan, 2017 yılında Leiden Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. Ardından aynı Üniversite’de Çocuk ve Ergen Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Yüksek lisansı sırasında çocuk ve ergen odaklı çeşitli terapi yöntemlerini konu alan teorik ve uygulamalı dersler görmüştür. Stajını Leiden Üniversitesi 'Brain and Development' (Beyin ve Gelişim) laboratuvarında yapmış, bu süre boyunca farklı araştırma projelerinin verilerinin toplaması, düzenlenmesi ve fMRI (fonksiyonel Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekimlerinde yardımcı olmuştır. Arkadaşlık, empati ve kişilerarası duygu düzenleme kavramlarını incelediği tezi ile uzmanlığını almıştır. Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SOYAÇ) 2018 yılından itibaren psikolog olarak görev yapmaktadır.

  

                                                          Kaya YÜKSEK

 

Kaya Yüksek, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden 2013 yılında mezun olmuştur. İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi kapsamında düzenlenen etkinliklerin fotoğraflanmasını ve ajanslara servis edilmesini koordine etmiştir. Kanal D 32. Gün Haber Programı’nda 2014 yılında kamera asistanlığı yapmış, set fotoğrafçılığı yürütmüş, daha sonra da aynı programın yönetmen yardımcılığını üstlenmiştir. 2015 yılında, CNN Türk Haber Kanalı’nda ‘Check-up’ adlı sağlık programının montajlanmasına katkı sunmuş ve programın yardımcı koordinatörlüğünü yürütmüştür. CNN Türk Haber Kanalında, Kaya Yüksek, aynı zamanda, ‘Maçın Adamı’ spor programında yardımcı koordinatörlük görevini de üstlenmiştir. Kaya Yüksek, Antalya Film Festivali gibi düzenlenen çeşitli ulusal sanat ve film festivallerinde Birand Yapım Şirketi adına fotoğrafçılık ve kurgu editörlüğü gibi görevleri de sürdürmüştür. 2019 yılı Şubat ayı itibariyle, Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (SOYAÇ) bünyesinde iletişim ve medya sorumlusu olarak görev yapmaktadır.