Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi (MUGİM) | İş Aramada Son Trend: Sosyal Ağlar
GİRİŞİMCİLİK ve İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (MUGİM)

İş Aramada Son Trend: Sosyal Ağlar

Paylaş

İşe alım sürecinde Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar giderek daha büyük rol oynamaya başladı. Xing ve LinkedIn gibi kariyer ağlarının yanında sosyal ağlar üzerinden iş arayanların sayısı her geçen gün artıyor.

 

Almanya’da giderek artan sayıda firma yeni personel alımında sosyal ağları kullanıyor.

İnsan Kaynakları Bilgi Sistemleri Merkezi (CHRIS) ve online kariyer portalı Monster’ın yaptığı 2011 İstihdam Eğilimleri araştırması ilginç sonuçlar ortaya koydu. Alman firmaları, sosyal ağlar aracılığıyla istihdamın getirdiği fırsatları geç farketmiş olsalar da bu alana daha fazla yatırım yapmaya başlıyor.

İnsan kaynakları uzmanlarının yarıdan fazlası bu tip platformların işe alım sürecine katılmasını olumlu buluyor. Alman firmalarının yaklaşık yüzde 13′ü kariyer ağı Xing’e düzenli olarak iş ilanı veriyor. Her 5 Alman firmasından 1′i, aktif olarak Xing’de eleman arıyor. Alman firmalarının yaklaşık yüzde 13′ü de firmalarına ilgiyi arttırmak için Facebook’u kullanıyor.

İş Arayan İnternete Bakıyor

Artık iş arayan her on kişiden üçü bunu Xing gibi kariyer ağları üzerinden gerçekleştiriyor. İş arayanların yüzde yedisi ise bunu Facebook gibi sosyal platfomlar üzerinden yapmaya başladı. CHRIS ve Monster’ın yaptıkları 2011 Başvuru Uygulamaları adlı araştırma ise iş arayanların yaklaşık üçte birinın firmalar hakkında bilgi sahibi olmak için bu kuruluşların Facebook’ta oluşturdukları fan sayfalarını takip ettiklerini ortaya koydu.

Bilişim devi Google da eleman bulmak için sosyal paylaşım ağlarını kullanan firmalardan. Google Ürün Arama ve Kullanıcı Deneyiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Marissa Mayer geçtiğimiz günlerde Twitter üzerinden bilgisayar teknolojileri mezunlarına iş çağrısı yapmıştı. Mayer ilgilenenleri Twitter hesabına özel mesajla iş başvurusu yapmaya çağırmıştı.

Twitter’ı işe alım sürecinde kullanan tek firma elbette ki Google değil. Alman otomotiv devi BMW de geçtiğimiz yıl iş ve kariyer olanaklarını duyurmak için özel bir Twitter hesabı oluşturmuştu.

Kaynak: http://kobidestek.org