Girişimcilik ve İş Geliştirme Merkezi (MUGİM) | YÖK ile KOSGEB Arasında "Girişimcilik" Protokolü İmzalandı
GİRİŞİMCİLİK ve İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ (MUGİM)

YÖK ile KOSGEB Arasında "Girişimcilik" Protokolü İmzalandı

Paylaş

Protokole Sanayi Bakanı Nihat Ergün, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ve YÖK Başkanı Ziya Özcan imza koydu. İmza töreninde konuşan Bakan Ergün, müfredatına girişimcilik dersi koyan üniversitelerin öğrencileri arasında ödüllü İş Planı Yarışması düzenleyeceklerini açıkladı. Bakan Ergün, yarışmada ilk üçe giren öğrenciler mezun olduktan sonra 24 ay içinde işlerini kurmaları halinde birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye de 5 bin lira para ödülü verileceğini kaydetti.

Bu kişiler ayrıca hibe şeklinde verilen 27 bin liralık girişimcilik teşvikinden de faydalanacak. Faizsiz 70 bin liralık krediyi de 4 yılda geri ödeyecek. Ergün, anlaşmanın üniversite-sanayi işbirliğini bir üst aşamaya taşıyacağını söyledi. Anlaşmayla KOBİ’lerin, işletme içi eğitimlerini üniversitelerde yapabileceklerine, laboratuvarlarını kullanabileceklerine dikkat çeken Bakan Ergün, “KOBİ’ler, üniversite sınavına girmeden üniversiteye girmiş olacaklar.” dedi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan da üniversitelerde bilgi ve inovasyona ilişkin bir proje başlatmak için YÖK Başkanı Ziya Özcan’ın kapısını çaldıklarını ve olumlu cevap almaları sonucu protokol imzaladıklarını kaydetti. KOSGEB olarak başlattıkları 6 yeni programda en önemli kaldıracın üniversiteler olduğuna işaret eden Kaplan, şu ana kadar 33 üniversiteyle işbirliği yaptıklarını, 26 yeni üniversiteyle yeni işbirliği imkânı doğacak çalışma başlattıklarını ifade etti.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da, “Üniversiteler, ekonomilerin ve ülkelerin kalkınması için en önemli itici güçtür. Üniversite olmadan, üniversitelerde yapılan çalışmalar olmadan ülkelerin kalkınması mümkün olmayacaktır. Bilgi temelli ekonomi dedikleri budur. Dünyanın iyi ekonomilerine baktığınızda çok iyi bilgi sistemleri, üniversiteleri olduğunu herkes görür. Onun için bugün burada imzalanacak olan protokolün bu açıdan çok büyük bir önemi vardır. Endüstrimizi üniversitelerimize yaklaştırma gayreti içindeyiz.” dedi. (Radikal)