Maltepe Üniversitesi'nde, Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Kuruldu | Kanser ve Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi
Kanser ve Kök Hücre Araştırma ve Uygulama Merkezi

Maltepe Üniversitesi'nde, Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi Kuruldu

Paylaş

Maltepe Üniversitesi’nde, kanser ve kök hücre araştırma merkezi kuruldu


Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi

 

Maltepe Üniversitesi, kanser ve kök hücre alanında uluslararası düzeyde bilimsel çalışmalar yapmak için Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi kurdu. Son yıllarda; kanser tedavisi ve kök hücreler alanındaki çalışmalar büyük ivme kazandı ve kök hücrelerinin kullanımı ile çok sayıda hastalığın hatta kanserin tedavi edilebileceği konusundaki umutlar giderek arttı. Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi, kısa adıyla MÜKKAM, Türkiye’de kanser ve kök hücre araştırmalarını birlikte yürütmeyi hedefleyen ilk araştırma merkezi oldu.

MÜKKAM Müdürü ve aynı zamanda Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği Uluslararası İlişkiler Komitesi üyesi Prof. Dr. Ranan Gülhan Aktaş 6-9 Aralık tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrinde yapılacak Amerikan Hücre Biyolojisi Derneği ve Uluslararası Hücre Biyolojisi Federasyonu ortak toplantısında Maltepe Üniversitesi Kanser ve Kök Hücre Araştırma Merkezi’ni Uluslararası bilim arenasında tanıtacak.

Prof. Dr. Aktaş konuya dair yaptığı açıklamada kurdukları merkezin dünyanın farklı yerlerinden bu alanda çalışmalar yapan hekimleri ve bilim insanlarını ağırlamayı, yine farklı ülkelerden öğrencilerin eğitimine destek olmayı planladığını belirtti.

 

Prof. Dr. Aktaş sözlerine şunları da ekledi: “200 metrekarelik alanda kurulan araştırma merkezinde 7 laboratuvar yer alıyor. Bu laboratuvarlarda; hücreler üretilip çoğaltilabiliyor ve gerekirse dondurularak saklanabiliyor. Laboratuvarlar; gerek kanser gerekse kök hücreler üzerinde çok farklı araştırmaların yapılabileceği cihazlarla donatıldı. Hücrelerin mikroskopik incelemeleri, moleküler düzeyde içeriklerinin değerlendirilmesi, DNA ve RNA analizleri, protein ölçümleri bu laboratuvarlarda yapılabiliyor.”

 

MÜKKAM

MÜKKAM, araştırma merkezi olmasının yanısıra; üniversite, doktora ve doktora sonrası öğrencilerin eğitimine de katkıda bulunuyor. Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri bazı derslerini bu merkezde yapıyorlar. Böylece; kanser ve kök hücre alanlarındaki çalışmalara adanmış gelişmiş bir araştıma merkezini görme fırsatını buluyorlar.

Gönüllü öğrenciler araştırmalarda aktif şekilde çalışarak deneyim kazanabiliyor. Merkezdeki multimedya ile donatılmış toplantı salonunda; kanser ve kök hücre araştırmaları ile ilgili son bilgiler tartışılıyor, ileriki çalışmalar için planlar yapılıyor. MÜKKAM; bu teknik donanımları sayesinde tez çalışmalarına, Maltepe Üniversitesi’nin ve diğer üniversitelerin araştırma projelerine de destek olabiliyor.