İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi | Cezaevleri için İnsan Hakları Konulu Karikatür Yarışması
İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi

Cezaevleri için İnsan Hakları Konulu Karikatür Yarışması

Paylaş

Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi, İnsan Hakları Eğitimini Bir Yarışma ile Cezaevlerine Taşıdı


Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2011 yılında, Türkiye genelindeki cezaevlerinde bulunan tutuklu, hükümlü ve personele açık olan, insan hakları konulu bir karikatür yarışması düzenledi.


İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Yönetim Kurulu üyelerinden ve değerli karikatüristlerden oluşan jüri 16 Aralık Cuma günü, gönderilen 58 karikatür çalışmasını değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda; birinci, Maltepe L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’ndan Y.Figueroa; ikinci, Bolu F Tipi Cezaevi’nden M. Boğatekin; üçüncü, Adana Karataş Kadın Kapalı İnfaz Kurumu’ndan S. Çelik oldu. Yarışmada ayrıca üç çalışmaya da mansiyon ödülü verildi.  Karikatürü mansiyon kazananlar; Kocaeli Kandıra 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nden U. Doğankaya, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nden H. Çakar ve Ödemiş Cezaevi’nden H. Özgen oldu.


Cezaevlerinde bu gibi eğitici çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu ifade eden, İnsan Hakları Merkezi Müdürü Prof. Dr. İoanna KUÇURADİ, bir cezaevinde yaptıkları çalışma sonunda, katılanlardan birinin “Yıllardan sonra ilk defa bize insanlığımızı hatırlattınız” sözünü hep akılda tutmamız gerektiğini ifade etti.