İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi | Kamu Görevlilerinin İnsan Hakları Eğitimi
İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi

Kamu Görevlilerinin İnsan Hakları Eğitimi

Paylaş

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ve Maltepe Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığının yararlanıcısı olduğu İnsan Hakları Eğitim Programı 11 Mayıs 2022 tarihinde başladı.

Eğitim programı öncesinde TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Şahintürk, TİHEK Kurul Üyesi Dilek Ertürk ve ilgili kurumların temsilcilerinin katılımıyla basın toplantısı gerçekleştirildi.

TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, göreve geldikleri günden beri toplumdaki insan hakları algısının geliştirilmesi amacıyla yoğun bir şekilde mesai harcadıklarını, temel paydaşlarından olan ulusal ve uluslararası çok sayıda kurum ve kuruluşla iş birliği protokolleri imzaladıklarını, bunlardan birinin de Maltepe Üniversitesi olduğunu söyledi. Bu kapsamda Maltepe Üniversitesinin insan hakları alanındaki kurumsal kapasitesini de dikkate alarak bu eğitim programında mutabık kalındığını ifade eden Kılıç, katkılarından dolayı Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar’a, Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’ye ve tüm paydaşlara teşekkür etti.

Eğitimin ilk aşaması beş bakanlıktan 1500 kamu personelini kapsıyor. Adalet Bakanlığı bünyesindeki Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile İzleme Kurulu Üyelerine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından meslek uzmanları ve diğer personele, İçişleri Bakanlığından İl İnsan Hakları Kurulları Üyeleri ile kolluk kuvvetlerine, Milli Eğitim Bakanlığından insan hakları eğitimi veren öğretmenlere ve Sağlık Bakanlığından hekimler ile diğer sağlık personeline eğitim verilmesi ve bu eğitimlerden 1500 kişinin istifade etmesi planlanıyor. 

TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç, eğitimlerle ilgili olarak şunları söyledi: “2023 yılında medya mensupları da dahil olmak üzere diğer kurumlara yönelik eğitimlerimiz tüm hızıyla devam edecek. Şu an 1500 kişinin eğitimden istifade etmesini planladık, ancak zaman ilerledikçe bu sayı artacaktır. Çünkü hem kamu kurum ve kuruluşlarından hem de diğer paydaşlarımızdan bu alanda yoğun ilgi olduğunu görüyoruz.”

Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Sevgi Şahintürk ise “Bu çalışmayı, TİHEK Başkanı Prof. Dr. Muharrem Kılıç’ın çabalarıyla, böyle bir işbirliği içinde gerçekleştirmiş olmaktan dolayı çok mutluyuz. Maltepe Üniversitesi İnsan Hakları Araştırma Merkezi olarak elimizden gelen katkıyı sunmak istiyoruz. Çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

11-13 Mayıs 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilen İnsan Hakları Eğitim Programı için tıklayınız.