İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi | TV Programı: "İnsana Yolculuk"
İnsan Hakları Araştırma ve Uygulama Merkezi

TV Programı: "İnsana Yolculuk"

Paylaş

Program Hakkında

Ulusal ve uluslararası siyasetin en çok kullandığı kavramlarından birisi, insan hakları. Günlük hayatımızda gittikçe daha da sık karşılaşıyoruz. Tabir uygun düşerse, herkesin dilinde… Siyasetçilerden ev hanımlarına, iş adamlarından azınlıklara, öğrencilerden gazetecilere, işçilerden mahkumlara herkes haklar talep ediyor.

Peki, nedir insan hakları?  İşte tıkanıp kaldığımız nokta burası.  Çünkü talep edenler de, hakların kendisinden talep edildiği kişiler de insan haklarının ne olduğunu doğru dürüst bilmiyorlar. Daha da kötüsü, bildiklerini sanıyorlar. İyi birşey olduğu açık. Talep edenler, istediklerinde haklılar da. Buna kimsenin bir itirazı olamaz. Ama “nedir insan hakları?” ve “insanın neden hakları vardır?” sorularına verecek bilgi temelli bir cevabı olana pek rastlanmıyor. Bilginin olmadığı yerde de kavram kargaşası başlıyor ki, kavram kargaşası bazen toplumsal kargaşalardan daha tehlikeli olabiliyor. İsteyen istediğini, talep edilen de kendinden istenenin ne olduğunu bilmediğinde bir sağırlar diyaloğudur gidiyor. 

İşte bu programın derdi bu bilgi eksikliği ile. Amacımız, insan haklarının ne olduğunu birlikte keşfetmek. Çok fazla karıştırmadan, lafı dolandırmadan, insan haklarının insanlarla -seninle, benimle, onunla, bizimle- yani tek tek herbirimizle ve birlikte hepimizle ilgisini kurmaya çalışacağız. Kitabın ortasından açıp konuşmayacağız, ama söylediğimiz herşey bilgiye dayanacak. Birşey öğretmek değil niyetimiz; birlikte düşünmek ve birşeyler göstermek olabilir en fazla.