Maltepe Üniversitesi | MUZEM | Sık Sorulan Sorular
Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
Maltepe Üniversitesi

Sık Sorulan Sorular

Paylaş
Bütünleme hakkı var mı?

Hayır. Final sınavlarına sağlık nedenleriyle katılamayan öğrenciler için mazeretlerini belirten raporlarını ibraz etmeleri durumunda Enstitü Yönetim Kurulunda değerlendirilerek mazeret sınavı hakkı verilebilmektedir.

Sınav için üniversiteye geldiğimde üniversitenin barınma olanaklarından faydalanabilir miyim?

Üniversitemizin kampüsünde MARMA OTEL bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, final sınavları süresince kontenjan dâhilinde ön rezervasyon yapmak şartıyla ücret karşılığı otelimizde kalabilirler. Bilgi almak için; https://www.marmahotel.com

Sınav sonuçlarını nasıl öğrenebiliriz?

Sınav sonuçları MÜBİS sisteminden öğrenilebilmektedir. http://mubis.maltepe.edu.tr/

Final tarihleri ne zamandır?

Programların tüm önemli tarihleri web sitesinde yer alan Akademik Takvim bölümünde yer almaktadır.

Lisansüstü programlarda sınav ve değerlendirme nasıl yapılır?

Uzaktan eğitim programlarında ara sınav ve dönem sonu final sınavları olmak üzere iki tür sınav vardır. Ara sınav yerine proje ya da ödev verilebilir. Her iki durumda da sınav ya da projenin o dersin genel not ortalamasına etkisi %20’yi geçemez. Dönem sonu final sınavının ağırlığı % 80’den az olamaz.

Ara sınavlar internetten online (canlı) olarak, dönem sonu sınavları ise, Maltepe Başıbüyük yerleşkesinde önceden belirlenecek bir tarihte (Cumartesi ve Pazar) gözetmen denetiminde yapılacaktır.

Uzaktan eğitim programlarında üniversiteye gelinmesine gerek var mı?

Uzaktan eğitim programında; kayıt yaptırmak ve yarıyıl sonu final sınavlarına girmek dışında herhangi bir şekilde üniversiteye gelinmesine gerek yoktur.

Programda ders veren öğretim elemanlarıyla iletişime geçilebiliyor mu?

Öğrenme yönetim sisteminde bulunan mesajlaşma sistemi sayesinde öğretim elemanlarına e-posta gönderebilir veya mesaj bırakabilirsiniz. Aynı zamanda canlı derslerde öğretim elemanlarıyla karşılıklı olarak sesli ve görüntülü iletişime geçme imkânı bulunmaktadır.

Programların ücreti nasıl tahsil edilecek?

Eğitim ücretleri kayıt esnasında peşin olarak ya da kredi kartına 12 taksit şeklinde tahsil edilecektir. Dileyen öğrenciler isterlerse banka kredisi ile de eğitim ücretlerini ödeyebilirler.

Bir sonraki haftanın derslerine geçildiği zaman önceki haftanın dersleri silinecek mi?

Dönem içinde gerçekleştirilen tüm canlı ders kayıtları sistemden erişilebilmektedir.

Mezun olduğum zaman diplomamda 'Uzaktan Eğitim' ibaresi yer alacak mı?

Yüksek Öğretim Kurumu'nun aldığı karar doğrultusunda 2017-2018 Akademik Yılından itibaren kayıt olan öğrencilerin alacağı diplomalarda Uzaktan Öğretim ibaresi yer alacaktır.

Programlarda süreç nasıl işlemektedir?

Uzaktan eğitim programlarında dersler 20:00 - 23:00 saatleri arasında canlı sanal sınıf şeklinde gerçekleştirilmektedir. Dersler kayıt edilmekte ve tekrar izlenebilmektedir. Ara sınavlar öğrenme yönetim sistemi aracılığıyla final sınavları ise kampüste dersliklerde yapılmaktadır. Dersin sorumlu öğretim görevlisi belirli zamanlarda proje ya da ödev verebilmekte öğrenciler hazırladıkları dokümanları öğrenme yönetim sistemine yükleyebilmektedirler. Öğrenciler tüm ders materyallerine aynı sistemden ulaşabilmektedirler.

Kesin Kayıt yaptırmak için gerekli belgeler nelerdir?

Programa kesin kayıt için gerekli belgeler programların web sitesinde yer alan Başvuru ve Ücret bölümünde yer almaktadır.

Programı izlemek için hangi düzeyde bilgisayar bilgisi gereklidir?

İnterneti günlük yaşamında kullanabilenler, temel bilgisayar kullanım bilgisiyle mevcut programı rahatlıkla takip edebilirler.

Uzaktan eğitim öğrencisi, örgün öğretime devam eden diğer öğrencilerin sahip olduğu haklardan yaralanabiliyor mu (Yerleşkedeki sosyal imkânlar, kütüphane, spor tesisleri, askerlik tecili, transkript vb.)?

Uzaktan eğitim öğrencisi, bir Maltepe Üniversitesi öğrencisinin sahip olduğu hakların tamamına sahiptir.

Tezsiz Yüksek Lisans programında dönemi bitirmek için geçme notu var mıdır?

Uzaktan eğitim yüksek lisans programlarında dönem geçme notu bulunmamaktadır. Programdan mezun olabilmek için sorumlu olduğunuz tüm derslerin ortalaması 4 üzerinden 2.50 olmalıdır. Transkriptinizden kontrol GANO (Genel Ağırlıklı Not Ortalaması) notunuzu dikkate alınız.

Her dönem kayıt yenilemek zorunlu mudur?

Öğrenciler normal öğrenim sürelerinde kayıt yenilemek zorunda değildir. Ancak dönem başlarında ders seçmek zorundadır. Bunun için akademik takvimleri takip etmek zorundadırlar.

Programda devam mecburiyeti nedir?

Programda derslere devam mecburiyeti yoktur. Dersler canlı yapılmaktadır ve katılamadığınız derslerin kayıtlarını 7/24 sisteme giriş yaparak izleyebilirsiniz.

Uzaktan eğitim yüksek lisans programları kaç yarıyıldan oluşuyor?

Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans normal süresi iki yarıyıldır. Mezun olunamaması durumunda bir dönem uzatma hakkınız bulunmaktadır.

Mezun olunca nasıl bir diploma alınır?

Programı başarıyla bitiren öğrenciler, YÖK onaylı T.C. Maltepe Üniversitesi diploması almaya hak kazanırlar. Maltepe Üniversitesi Bologna Süreci kapsamında Avrupa Komisyonuna yapmış olduğu başvuru sonucunda 2012 yılında AKTS Etiketi ve Diploma Eki Etiketleriyle ödüllendirilmiştir.