Maltepe Üniversitesi | Yatay Geçiş

Yatay Geçiş

Üniversitemize, Genel Not Ortalamasına Göre ve ÖSYS Merkezi Yerleştirme Puanına Göre yatay geçiş başvurusu alınmaktadır.

Başvurular, Üniversitemiz web sayfası üzerinden alınmakta olup; Başvuru Belgeleri, Online Başvuru Formu ve Kontenjanlar başvuru dönemlerinde bu sayfada yayımlanmaktadır.

Yatay geçiş başvuruları, Yükseköğretim Kurulunca belirlenen ilke ve esaslara göre ilgili Fakülte/YO Yönetim Kurulları tarafından değerlendirilmektedir.

 Yönetmelik için tıklayınız.

GENEL NOT ORTALAMASINA GÖRE YATAY GEÇİŞ

Genel not ortalamasına göre yatay geçiş yapılabilmesi için adayların ilgili yönetmelikte belirtilen şartları sağlamaları gerekmektedir. Belirtilen şartları sağlamayan adayların başvuruları iptal edilerek değerlendirmeye alınmamaktadır.

 Genel başvuru şartları için tıklayınız.

(EK MADDE-1) ÖSYS MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANINA GÖRE YATAY GEÇİŞ

Merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş yapılabilmesi için adayın; üniversite giriş yılı itibarıyla başvuru yaptığı programın taban puanını sağlaması gerekmektedir.

Yıllara göre; YKS/LYS/ÖSYS ve DGS ile öğrenci alınan programları, puan türlerini ve en küçük (taban) - en büyük (tavan) puanlarını görmek için tıklayınız.

Yurtdışındaki üniversitelere (ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversiteler hariç) kayıtlı olan öğrenciler, merkezi yerleştirme puanına göre yatay geçiş yapamamaktadır.

Genel başvuru şartları için tıklayınız.

Puanınıza göre Üniversitemizde hangi Bölüm / Programlara başvuru yapabileceğinizi görmek için Puan Rehberini kullanabilirsiniz.

 

Ders İçeriklerine, https://ects.maltepe.edu.tr/tr/lisans linkinden ulaşabilirsiniz.

 

YATAY GEÇİŞ BURS/İNDİRİM OLANAKLARI

Merkezi yerleştirme puanı veya genel not ortalamasına göre Üniversitemize yatay geçiş yapma hakkı kazanan öğrencilere;

  • Halen kayıtlı oldukları üniversitelere ÖSYM tarafından %25 veya %50 indirimli olarak yerleştirilenlere; Üniversitemizde aynı bölüme kayıt olma hakkı kazandığı takdirde aynı oranlarda;

 

  • Halen kayıtlı oldukları üniversitelere ÖSYM tarafından %75 indirimli veya burslu olarak yerleştirilenlere Üniversitemizde aynı bölüme kayıt olma hakkı kazandığı takdirde %50 oranında indirim/burs imkânı sağlanacaktır.

Adayların burs durumları, halen kayıtlı oldukları üniversiteye indirimli/burslu yerleştiklerini gösteren YKS/ÖSYS/TYT/AYT/DGS sonuç belgesi üzerinden kontrol edilecektir.
 

  • Üniversiteye kayıt yılı itibarıyla, başvuru yapılan programın %25 veya %50 indirimli kontenjanına ilişkin taban puanı sağlayanlara aynı oranda indirim imkânı sağlanacaktır. Başvuru yapılan programa ilgili yılda %25 veya %50 indirimli kontenjan açılmamış ise, bu programın ücretli kontenjanına birinci sırada yerleşen öğrencinin puanından (programın ücretli kontenjanının en büyük puanından) daha yüksek puana sahip olanlara %25 oranında indirim imkânı sağlanacaktır.

 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel