Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Çizgi Film ve Animasyon Bölümü

Çizgi film ve animasyon sanatı, teorisi ve film üretimi konuları ile ilgili olarak alanında aktif olarak çalışan profesyonellerin yetiştirilmesi yönünde yapılanmasını tamamlamış bir bölümdür. Bölümümüz, 2004 yılında kurularak, bu alanda 15 yıldır öğrenci yetiştiren Eskişehir'den sonra Türkiye'de ikinci İstanbul'da da ilk açılan Animasyon bölümü olma özelliği ve bilinciyle yoluna devam etmektedir… Sektörde, mezun ettiği öğrencilerinin başarılarıyla artık bir ekol olma özelliği taşıdığı gibi, yeni adaylar için de profesyonel hayatın desteğini arkalarında hissedebilmeleri imkanını beraberinde sunmaktadır.

Tüm bu bilgi, deneyim ve tecrübe ışığında; çizgi film ve animasyon konusunda verdiğimiz lisans eğitimi ile paralel olarak yurt içi ve yurt dışında bulunan benzer kurumlar ile koordinasyon ve işbirliği içerisinde eğitim ve öğretim projelerini yürütmektedir. Bu çalışmalardan elde edilen başarı ve deneyimler bölümün rekabet gücü yüksek ve saygın bir kurum olarak yer edinmesini sağlamaktadır. Ayrıca birçok ülke ve okullarla yapılan Erasmus anlaşmaları ile öğrencilerimiz yurt dışında da eğitim görebilme imkanını elde edebilmektedir. Disiplinler arası olma ve bu anlamda da başka sanat ve bilim dallarıyla bağlantı kurarak, kendini geliştirebilmesini sağlayacak “kampüs üniversitesi” olma ayrıcalığına da sahip bir konumda bulunmaktadır. Bölümdeki eğitim programı dünyadaki eğitim sistemine paralel güncellenerek, daha mezun olmadan öğrencilerin film yapabilmesine olanak sağlayan bir alt yapıyla hazırlandığı için, öğrencilerimiz ürettikleri filmleriyle yurt içi ve dışında festivallere katılma fırsatı bulabilmektedir.

Bölüm atölyelerimiz, etkin öğrenme ve uygulamalı eğitim anlayışını esas alarak, öğrencilerimizin maksimum verim sağlayabileceği, profesyonel bir stüdyo çalışma ortamına en yakın imkân ve koşulları sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Eğitim programlarımız ise “Bologna Süreci” ile tanımlanan kalite ve yüksek öğrenim değerleri doğrultusunda titizlikle hazırlanmıştır. Bu anlamda bölümümüz, alanıyla ilgili sektörde etkin olarak kendini gösteren, araştıran, bilgiye nasıl ulaşabileceğini bilen, hedefler koyan, hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerleyen, kişisel sanat ve estetik kavramlarını tanımlayabilmiş, etik değerlerini korumaya özen gösteren bireylerin yetiştirilmesini ve topluma kazandırılmasını hedeflemektedir.

 

Çizgi Film ve Animasyon Bölüm Başkanı
Doç. Dr. Müjgan Yıldırım

 

Bölümler

Önemli Tarihler

Tümü