Meslek Yüksekokulu | Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Meslek Yüksekokulu

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı, hızla büyüyen ve yoğun rekabetin yaşandığı havacılık sektöründe mesleki ve etik sorumluluklarının farkında; etkin iletişim, organizasyon ve yönetim becerilerine sahip nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamayı hedeflemektedir.

Havacılık sektöründeki gelişmeler ve ihtiyaçlar doğrultusunda hazırlanan program ile öğrencilerin sektördeki yenilikleri hızla takip edebilecekleri ve ulusal ve uluslararası havayolu işletmelerinde çalışabilecekleri bilgi ve donanıma sahip olmaları amaçlanmaktadır.

MİSYON

Ulusal ve uluslar arası kuruluşların standartları doğrultusunda hazırlanan programlar çerçevesinde etkin iletişim becerilerine sahip, disiplinli, mesleki ve yabancı dil bilgisi ile tercih edilen bireyler yetiştirmektir.

VİZYON

Ulusal ve uluslararası havacılık sektöründe tercih edilen, nitelikli kabin ekibini yetiştiren okul olmak.

 

PROGRAM HAKKINDA

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı hızla büyüyen ve yoğun rekabetin yaşandığı havacılık sektöründe mesleki ve etik sorumluluklarının farkında, etkin iletişim becerilerine sahip, takım çalışmasında etkin yer alan, liderlik özellikleri ve yönetim becerilerine sahip nitelikli kabin ekibi yetiştirmeyi hedefler.

Sektördeki gelişmelere uyumlu olan program öğrencilere kabin hizmetleri alanının gerektirdiği mesleki konularda kapsamlı bir eğitim sağlar.  Uygulamalı dersler okulda oluşturulan uçak kabin mock up’ında; Acil Durum Emniyet Kuralları dersi uygulaması ise Türk Hava Yolları ile düzenlenen protokol kapsamında Türk Hava Yolları Uçuş Eğitim Merkezi’nde yapılmaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından "Kabin Ekibi Temel Eğitimi" verme konusunda yetkilidir. Yetkilendirme ile Üniversitemiz "Onaylı Kabin Ekibi Temel Eğitim Kuruluşu Yetki Belgesi" ve "Kabin Ekibi Temel Eğitim Programı El Kitabı Onay Sertifikası" na sahiptir.

Yetkilendirme belgesi ile programda yer alan derslerin ICAO (International Civil Aviation Organization), EASA (European Aviation Safety Agency), IATA (International Air Transport Association) ve SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) düzenlemelerine uygunluğu onaylanmıştır. 

"Kabin Ekibi Temel Eğitim Programı”nın gereklerini yerine getiren ve eğitimleri başarı ile tamamlayan mezunlarımız, şirketlerin işe alım kriterlerine sahip oldukları takdirde aldıkları eğitim ve bu eğitimle işe başlama süreçlerinin kısalması nedeniyle tercih edilir olacaklardır.

 

                 

 

Kabin Hizmetleri Programı mezunları ulusal ve uluslararası sivil hava ulaştırma işletmeciliği yapan tüm işletmelerde “kabin memuru” olarak istihdam edilebilir.

THY’nin İngilizce sınavını ve mülakatlarını başarıyla tamamlayan ve istihdam şartlarını taşıyan adaylar THY ve Maltepe Üniversitesi arasında düzenlenen protokol gereğince THY’de çalışma imkânına sahip olmaktadır.

THY ile hazırlanan protokol kapsamında 1.sınıfı ve THY değerlendirme süreçlerini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz yaz dönemi ve 3. ve 4. yarıyılda Türk Hava Yolları’nda kabin ekibine dahil olarak uçuşlara katılmakta ve  “trainee” olarak görev almaktadır.

Temel Eğitim Sertifikasına sahip 1.sınıf öğrencilerimiz 1. Sınıf sonunda yaz döneminde Pegasus Hava Yolları’nda “kabin memuru” olarak görev almaktadır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı mezunları DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile

  • Havacılık Yönetimi
  • Lojistik
  • Lojistik Yönetimi
  • Seyahat İşletmeciliği
  • Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği
  • Turizm İşletmeciliği
  • Turizm ve Otelcilik
  • Ulaştırma ve Lojistik
  • Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık

Kaynak: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2019/DGS/tablo2_26082019.pdf

lisans programlarına geçiş yapabilmektedir.

Bölüm Başkanı

Öğr. Gör. Gülay HACIOĞLU

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel