Maltepe Üniversitesi | Uluslararası İşbirlikleriyle Türkiye’de İlk Kez Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı 2019-2020 Akademik Yılında Başlıyor

Uluslararası İşbirlikleriyle Türkiye’de İlk Kez Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı 2019-2020 Akademik Yılında Başlıyor

 

Maltepe Üniversitesi ve The East London NHS Foundation Trust (ELFT, UK) işbirliğiyle beden psikoterapisi alanında Türkiye’de yüksek lisans düzeyinde ilk eğitim programı, bu alanda uluslararası öncü çalışmaları olan beden psikoterapisti akademisyenler ile geliştirildi.

Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi (SOYAÇ) tarafından ulusal ve uluslararası işbirlikleriyle gelişimsel travma alanında toplum merkezli uygulama ve araştırma  projeleri gerçekleştirilmektedir. 2014 Yılından bu yana SOYAÇ çalışmalarına eğitim ve süpervizyon desteği veren beden psikoterapisti Prof Amara Renate Eckert ile ilk tohumları atılan beden psikoterapisi sertifikalı klinik psikoloji yüksek lisans programının öğretim programı Research, Innovation and Medical Education at East London NHS Foundation Trust’ın Medikal Direktör’ü olan ve Centre for Psychiatry, Wolfson Institute of Preventive Medicine, Barts and The London School of Medicine and Dentistry, Queen Mary University of London’a bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Prof. Dr. Frank Röhricht ile oluşturulmuştur.

Beden psikoterapisinde, beden-zihin bütünlüğü anlayışıyla duyusal algılar, hareket ve düşlemler ile çalışılması, sinir sistemine hızlı, doğrudan ve kalıcı etki edilmesini;  zihinsel ve ruhsal rahatlama için temel olan bedensel duyumsamalara farkındalık ile bedenin gerginlikten arınmasını sağlar. Beyne iletilen bilgilerin %80’i bedenden gelen duyusal algılardır.  Sürekli olarak anlam çıkarmaya odaklanmış olan insan beyni,  iletilen bedensel duyumsamaları yorumlayıp, anlamlandırır. Sadece konuşmaya dayalı diğer psikoterapi yaklaşımlarına artı olarak beden psikoterapisinde, duyusal algılardan yararlanılması, insanın karmaşık, biyolojik, ruhsal bir organizma olarak kendisini anlamasına yardım eder. Beden psikoterapisi, gelişimsel travma, depresyon, kaygı, panik atak, kayıplar, uzun süren hastalıklar, güvensizlik, yeme bozuklukları, bağımlılık, stres gibi psikolojik sorunların tedavisinde etkilidir. 

Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programına devam eden öğrenciler bu alana yön veren uluslararası uygulamacı ve akademisyenlerden ders ve süpervizyon desteği alacaklardır. Öğrencilere ayrıca 2-4 hafta süreyle Londra’da staj yapma ve Avrupa Beden Psikoterapisi Birliği’nden araştırma bursu olanakları sunulmaktadır. Yüksek lisans programının ikinci yılında öğrenciler disiplinlerarası bir ekip içinde toplum merkezli SOYAÇ projelerinde çalışabilecekler, programda öğrendikleri bilgileri çok çeşitli gruplarda süpervizyon desteğiyle gerçek yaşama aktarabileceklerdir.

6 Mayıs 2019 Pazartesi günü Maltepe Üniversitesi Süha Arın Salonunda, Prof. Dr. Frank Röhricht ve Prof. Dr. Amara Renate Eckert’in katılımlarıyla Beden Psikoterapisi Sertifikalı Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı tanışma günü etkinliği ile “Beden Hatırlar” temalı uluslararası sempozyum gerçekleştirilecektir.

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel