Güzel Sanatlar Fakültesi | Holokost'un Görüntüleri

Holokost'un Görüntüleri

 

Grafik Tasarımı Bölümü Arş. Gör. Yusuf Tolga Ünker’in, Holokost’un Görüntüleri - Visions of the Holocaust -  isimli sergisi Amerika Birleşik Devletleri, Florida Nova Southeastern Universitesi, Alvin Sherman Kütüphanesi’nde açıldı.

 

Yusuf Tolga Ünker: “Holokost döneminde çekilmiş olan siyah beyaz fotoğraflara bakmakta bir güvence var. Nazi acımasızlığı ile acı çekmiş ve işkence görmüş ruhların unutulması mümkün olmayan gözlerini ve yüzlerini gördüğümüzde, kendimizi eski görünümlü o siyah beyaz fotoğraflar sebebiyle insanların yaşamış oldukları dehşetten uzakta tutabilmekteyiz.

İnsanların, bunu düşünmeden direkt olarak kaçamak bakışlarla fotoğraflara bakıp “ne acı” diyerek yüz çevirmeyi tercih ettikleri de bir gerçek. Ancak renklendiklerinde acının yanında insanın insana yaptıklarını empati kurarak görmelerine neden olduklarından dolayı bazıları bundan korkmaktalar ve bu nedenle de görmek istememekteler.

Evet, bazılarının görmesi rahatsız edici olabilir; ama gerçekliği kabul etmek her zaman kolay değildir” diyor.

 

Sergiyi düzenleyen Holocaust Learning and Education Fund, INC Başkanı Craig Weiner,  sanatçının, çalışmaları ile geçmişten gelen bu çocukların ve yetişkinlerin duymamızı istediği mesajları hayata geçirdiğini” söylüyor.

HOLOKOST'UN GÖRÜNTÜLERİ - Bu muhteşem renklendirilmiş görüntüler sergisini bizzat kişisel olarak deneyimlemeye davetlisiniz.

Bu sergi, hem büyük boyutlu imgeler hem de bireysel betimlemelerle, 1939-1945 döneminde meydana gelen olaylar dizisini ve gerçekliği göstermekte.

Sergi, 22 Ekim 2018'den itibaren Florida’da bulunan Nova Southeastern Universitesi’nin Alvin Sherman Kütüphanesi'nde üç ay süresince izlenebilir.

 

Nova Southeastern Üniversitesi

Alvin Sherman Kütüphanesi 2. Kat Cotilla Galeri

Fort Lauderdale

Florida, Amerika Birleşik Devletleri

 

http://sherman.library.nova.edu/sites/spotlight/event/visions-of-the-holocaust-exhibit/